DYSKOPATIA

Czy wiesz, że zdecydowana większość dyskopatii można skutecznie wyleczyć nieoperacyjnie?

Dyskopatia (opisywana jako zmiany dehydrodegeneracyjne) to najczęstsza przyczyna nie tylko bólu fizycznego kręgosłupa, ale i bólu psychicznego. Pacjent niejednokrotnie w leczeniu zachowawczym, zrezygnowany brakiem poprawy, rozważa możliwość fizycznego usunięcia „sprawcy bólu” czyli wypukliny dysku, która uciska korzeń nerwowy dając ból o charakterze promieniującym do kończyny, ból w lędźwiach podczas kaszlu, kichania.

Fizyczne usunięcie wypukliny dyskowej do tej pory było równoznaczne z zabiegiem neurochirurgicznym.

W naszym Centrum Leczenia Schorzeń Kręgosłupa pionierem jest wyleczenie dolegliwości w sposób nieinwazyjny (nieoperacyjnym).

DYSKOPATIA

By móc wdrożyć skuteczny rodzaj terapii, w pierwszej kolejności wykonywana jest diagnostyka różnicująca dolegliwości dyskopatyczne od bólu rzekomo  dyskowego tj. np. zespół mięśnia gruszkowatego czy problemu trzewnego (zaburzenia powięziowo – mięśniowe). Tak więc określenie rodzaju uszkodzonej struktury jest kluczowe w doborze odpowiedniej metody leczenia, która jest ściśle ukierunkowana na zaburzoną tkankę.

Kiedy dyskopatia boli?

  Masa dyskowa nie jest sama unerwiona, ból pojawia się podczas gdy masa dyskowa tj. jądro miażdżyste ulegnie przesunięciu i uciśnie strukturę nerwową tj. oponę twardą czy korzeń nerwowy:   

– Gdy dysk uciska na worek oponowy – ból podczas kaszlu w poprzek lędźwi tzw. objawy oponowe,

– Gdy dysk uciska na korzeń nerwowy – ból promieniujący o typie rwy np. kulszowej.

Leczenie

Leczenie polega na odbarczeniu uciskanej struktury nerwowej – (korzeń lub opona twarda ) metodą nie operacyjną. Leczenie nie operacyjne polega na podciśnieniowym uwalnianiu struktury nerwowej  tj. korzeń, opona twarda od dociskanej na nie  masy dyskowej.

Rodzaj zabiegu korygującego jest dobierany indywidualnie do Pacjenta, a dokładnie do stanu, „jakości” dysku, czyli jego konsystencji.

Leczenie skorygowania wypukliny dyskowej ma na celu skorygowanie w takim stopniu wystającego materiału dysku (dyskopatii), aby nie uciskał on na korzeń nerwowy (zjawisko odbarczenia).

O sukcesie można mówić wtedy, gdy wypuklina dyskowa reaguje na zabieg, a pozytywnymi symptomami są:

  • zmniejszenie bólu w kończynie, lub przemieszczenie się bólu w kierunku kręgosłupa, a tym samym zanik bólu stopy, łydki,
  • 30% – 50% spadek bólu już w pierwszych 12h po zabiegu,
  • pojawienie się większej ruchomości bez bólu,
  • ustąpienie bólu o charakterze rwy kulszowej w ciągu 2 do 3 zabiegów, lub gdy z zabiegu na zabieg jest trwała poprawa.

Po skorygowaniu wypukliny dyskowej bardzo istotnym elementem jest dobór odpowiedniej aktywności fizycznej wykonywanej samodzielnie przez pacjenta celem utrzymania stabilizacji „skorygowanego dysku”.

Korekcja dyskopatii nie będzie już możliwa, gdy u Pacjenta występują:

  • zaburzenia czucia w okolicy krocza z zaburzeniami trzymania moczu
  • rwa kulszowa promieniującą do obu kończyn dolnych
  • opadanie stopy

Pacjent z takimi objawami wymaga niezwłocznej konsultacji neurochirurgicznej! 

W takich przypadkach wielkość wypukliny najczęściej jest na tyle duża, że skorygowanie jej jest już niemożliwe, a jedynym rozwiązaniem jest wtedy zabieg neurochirurgiczny.

Wskazania do iniekcji:

  • pojawiające się zaburzenia czucia,
  • niesłabnący stan zapalny powyżej 2 tygodni,
  • osłabienie siły mięśniowej pochodzenia korzeniowego.
Wizyta i rokowania

W celu zdiagnozowania przyczyny bólu i podjęcia właściwych kroków leczenia, przeprowadzamy szczegółowy wywiad z Pacjentem, badanie funkcjonalne oraz zapoznajemy się z dokumentacją medyczną wcześniejszych prześwietleń RM, RTG (badanie rtg jest bardzo istotne u osób po przebytym urazie lub powyżej 65 roku życia).

Po badaniu i określeniu problemu Pacjent poddawany jest odpowiednim technikom leczenia. Sposób i technika jest dobrana do konkretnej, uszkodzonej struktury występującej u Pacjenta.

Ilość zabiegów jest indywidualna i zależy od stopnia uszkodzenia tkanki oraz od poprawy pozabiegowej. W przypadku poprawy po pierwszym zabiegu, gdy w subiektywnym odczuciu pacjenta uzyskamy 80% poprawy to zalecany jest na przyszłość 1 zabieg, w przypadku 50% poprawy, zalecane są  2 zabiegi.

W przypadkach z dużym i przewlekłym stanem zapalnym w leczeniu bólu o typie rwy kulszowej stosowane są zastrzyki przeciwzapalne wykonywanie przez neurochirurga lub ortopedę. W wyjątkowych stanach ostrych jest to niezbędne by uniknąć wtórnych konsekwencji ciasnoty korzeniowej. Decyzję o konieczności podania leku , jak i jego podaniu dokonuje lekarz specjalista ortopedii lub neurochirurgii.

Dowiedz się więcej na blogu

Poniedziałek - Piątek
8.00 - 21.00