Ciąża i poród to bardzo specyficzny czas w życiu kobiety, który poza oczywistymi zmianami obserwowanymi na co dzień w znaczący sposób wpływa na mięśnie przepony moczowo- płciowej.
Pogarsza ich stan funkcjonalny, narażając kobietę na wystąpienie dolegliwości takich jak nietrzymanie moczu, czy obniżenie narządu rodnego.
Wdrożenie profilaktyki już w trakcie ciąży i wczesna reedukacja poporodowa poprawiają w znaczący sposób kondycję mięśni, pomagają kobiecie cieszyć się zdrowiem intymnym i w odpowiedni sposób o nie zadbać.
Rehabilitacja po porodzie jest wskazana wkrótce po urodzeniu dziecka, czyli w zasadzie już podczas pobytu w szpitalu. Dotyczy to zarówno kobiet po porodzie naturalnym, jak i rodzących przez cięcie cesarskie.
Dotyczy ona każdej kobiety w szczególnym dla niej czasie. Po urodzeniu maluszka świeżo upieczona mama powinna także zadbać o siebie, aby móc w pełni cieszyć się macierzyństwem.
Przez 9 miesięcy ciąży ciało przeszło szereg zmian, które teoretycznie powinny się cofnąć w czasie połogu, czyli 6 tygodniu po porodzie. Teoretycznie, ponieważ zmiany te mogą cofać się do roku po porodzie. Z tego powodu istotne jest wychwycenie problemu na możliwie wczesnym etapie.
Rehabilitacja po porodzie naturalnym lub przez cesarskie cięcie jest częścią kompleksowej terapii. Spośród wymienionych wcześniej problemów związanych z przebytą ciążą i porodem do najczęstszych należy nieakceptowanie stanu krocza po nacięciu i szyciu.
Wizyta poporodowa dotyczy przede wszystkim:
Każda z pań, które zgłaszają się do Nas na wizytę poporodową, otrzymuje szereg zaleceń oraz indywidualnie dobrane ćwiczenia.
Konieczność ponownej wizyty jest ustalana na podstawie istniejących dolegliwości i stanu pacjentki.
Terapia rozejścia mięśni prostych brzucha: