LECZENIE ANORGAZMII I BOLESNEGO WSPÓŁŻYCIA

Jedną z przyczyn powyższych dolegliwości jest hipertonia mięśni dna miednicy. O nadmiernym napięciu mówimy gdy mięśnie dna miednicy stają się zbyt napięte i nie są w stanie się rozluźnić.

Problem bolesnego współżycia (dyspareunii/pochwicy), dolegliwości bólowych w obrębie dna miednicy oraz zmniejszonych doznań dotyczy dużej grupy kobiet.

Nie ma jednej przyczyny definiującej hipertoniczne dno miednicy, jednak istnieje kilka czynności, które mogą prowadzić do nadmiernego napięcia mięśni.

LECZENIE ANORGAZMII I BOLESNEGO WSPÓŁŻYCIA

Przyczyny:

  • stres –  wysoki poziom powoduje odruchowe napięcie mięśni dna miednicy. Przykład z wystraszonym psem, który chowa ogon a tym samym skraca mięśnie dna miednicy występuje również u ludzi poprzez pociąganie kości guzicznej,
  • opóźnianie mikcji i defekacji – długotrwałe odwlekanie korzystania z toalety powoduje nadmierne przeciążenie w obrębie mięśni dna miednicy, które zmuszone do mocnego napięcia zapobiegają utracie kontroli,
  • długotrwała pozycja siedząca – powoduje nadmierne podciągnięcie kości ogonowej i skrócenie mięśni.
  • endometrioza – rozwija nadmierne napięcie w obrębie mięśni dna miednicy w odpowiedzi na przewlekły ból i stan zapalny,
  • jelito drażliwe – pojawiające się wzdęcia i gazy prowadzą do zwiększenia ciśnienia śródbrzusznego. Ze względu na bliskie sąsiedztwo z dnem miednicy wpływają na jego napięcie,
  • blizna i urazy okołoporodowe – wpływają na zwiększenie napięcia w obrębie mięśni dna miednicy aby zapobiec nadmiernemu przeciążeniu tych struktur. Każda blizna po episiotomii powinna podlegać jak najszybszej mobilizacji.

Fizjoterapia jest ważną strategią leczenia w multidyscyplinarnym podejściu do dyspareunii i pochwicy ponieważ wpływa na rozluźnienie mięśni normalizując ich napięcie, poprawia trafikę tkanek, zwiększa elastyczność pochwy oraz propriocepcję.

Stosowana terapia opiera się na pracy per vaginum/per rectum, oraz zewnętrznej w celu zrównoważenia całego systemu.

Pacjentka dostaje instrukcje do prowadzenia autoterapii w domu oraz o stosowaniu odpowiednich nawyków w czynnościach toaletowych i dnia codziennego w celu podtrzymania efektów terapii gabinetowej.

Poniedziałek - Piątek
8.00 - 21.00