Holter ciśnieniowy (Ambulatory Blood Pressure Monitoring – ABPM) to jedno z najpopularniejszych badań diagnostycznych w kardiologii. Polega na automatycznym monitorowaniu ciśnienia tętniczego krwi przez 24 godziny.
Celem badania jest wykrycie zaburzeń pracy serca i innych patologii. Badanie jest nieinwazyjne, bezbolesne, wymaga jedynie założenia mankietu i noszenia niewielkiego urządzenia zasilanego bateryjnie na pasku.
Po zakończeniu badania wyniki są przenoszone do komputera i analizowane specjalistycznym oprogramowaniem przez naszego kardiologa – specjalistę z wieloletnim doświadczeniem lek. med. Grzegorza Zborowskiego.
Badanie nie wymaga specjalistycznych przygotowań.
W dniu badania dobrze jest ubrać koszulkę z krótkim rękawem, aby móc wygodnie założyć mankiet urządzenia na ramię, gdyż musi on bezpośrednio przylegać do skóry. Można założyć odzież wierzchnią, ale powinna być luźna by nie zaburzać dokonywanych pomiarów.
W trakcie badania należy prowadzić normalny tryb życia i nie ograniczać swoich codziennych aktywności. Podczas gdy urządzenie dokonuje pomiaru ręka powinna być wyprostowana w łokciu.
Nieprawidłowe ułożenie kończyny jest najczęstszą przyczyną błędnie przeprowadzonego badania. Problem występuje głównie w nocy i aby go uniknąć należy ułożyć się do spania w pozycji na plecach z rękoma ułożonymi wzdłuż ciała.
Urządzenia nie można wystawiać na działanie wody.
W naszej poradni wykorzystuje się wysokiej klasy rejestratory ciśnienia tętniczego krwi, a całość badania realizowana jest pod okiem wykwalifikowanego i doświadczonego personelu pielęgniarskiego.