ELEKTROKARDIOGRAFICZNA PRÓBA WYSIŁKOWA

Elektrokardiograficzna próba wysiłkowa (cardiac stress test) to popularne badanie diagnostyczne w kardiologii. Podczas testu badany ćwiczy na bieżni (rzadziej na rowerku stacjonarnym), a stosowane obciążenia są systematycznie zwiększane.

Stan pracy serca i układu krążenia jest na bieżąco monitorowany za pomocą elektrokardiografii i pomiarów ciśnienia tętniczego krwi w obecności kardiologa z wieloletnim doświadczeniem – lek. med. Grzegorza Zborowskiego.

ELEKTROKARDIOGRAFICZNA PRÓBA WYSIŁKOWA

Badanie jest nieinwazyjne i proste dla badanego.

Wymaga przyklejenia 10 elektrod do klatki piersiowej oraz założenia na ramię mankietu do pomiaru ciśnienia tętniczego krwi.

Próba wysiłkowa zalecana jest:

  • u chorych z niestabilną chorobą wieńcową,
  • u chorych po świeżo przebytym zawale mięśnia sercowego, leczonych w sposób inwazyjny z powodów kardiologicznych,
  • u chorych z wszczepionym stymulatorem serca,
  • pozwala też na wykrycie choroby wieńcowej.

Celem badania jest określenie stopnia zaburzeń przepływu krwi przez naczynia wieńcowe i ustalenie dalszego zindywidualizowanego planu leczenia.

Badanie nie wymaga  specjalistycznych przygotowań.

12 godzin przed badaniem należy ograniczyć do minimum wysiłek fizyczny (ćwiczenia, długie spacery, przenoszenie ciężkich przedmiotów), natomiast 3 godziny przed badaniem nie należy przyjmować posiłków i zaprzestać palenia tytoniu.

Leki należy odstawić tylko po konsultacji z lekarzem i na wyraźne jego polecenie.

Przed próbą wysiłkową wymagane jest przeprowadzenie badania lekarskiego i wykonanie kontrolnego EKG.

W naszej poradni kardiologicznej PAMED  wykorzystuje się wysokiej klasy aparaturę medyczną i sprzęt, a całość badania realizowana jest pod okiem wykwalifikowanego i doświadczonego lekarza specjalisty i personelu pielęgniarskiego.

Poniedziałek - Piątek
8.00 - 21.00