Hormonalna terapia uzupełniająca u mężczyzn polega na suplementacji testosteronu, czyli hormonu płciowego , którego spadek rozpoczyna się już od około 30-35 roku życia.
Terapię przeprowadza się u mężczyzn z objawami klinicznymi, którzy spełniają określone kryteria hormonalne.
Stosując hormonalną terapię zastępczą u mężczyzn, w Polsce, podobnie jak w innych krajach istnieje pewna grupa świadomych mężczyzn, która poddaje się hormonalnej terapii zastępczej, by na ile to możliwe przedłużyć życie i młodość.
Jeśli niski poziom testosteronu we krwi koreluje objawami związanymi z jego niedoborem, może okazać się konieczne indywidualne włączenie terapii hormonalnej.
Prawidłowo prowadzona terapia jest opcją bez ryzyka istotnych powikłań, ponadto przyczynia się do wydłużenia średniej długości życia i poprawia jego komfort.
O wdrożeniu zawsze decyduje specjalista urolog lub endokrynolog. Wprowadzenie hormonów poprzedzone jest szczegółowym wywiadem i diagnostyką. Po zakwalifikowaniu pacjenta do hormonalnej terapii zastępczej zaleca się mu przyjmowanie iniekcji domięśniowej. Lek podawany jest przez naszą wykfalifikowaną pielęgniarkę.
Przeciwwskazaniem jest między innymi nowotwór prostaty, sutka, jelita, czerniak. W czasie trwania terapii konieczne jest regularne monitorowanie stanu zdrowia. Lekarz może zlecić kontrolne badania krwi, moczu, badanie gruczołu krokowego z analizą PSA oraz kontrolne USG.