Osocze bogato płytkowe ( PRP) – to autologiczny preparat krwiopochodny, w którym znajdują się skoncentrowane płytki krwi zawieszone w małej objętości osocza. Proces produkcji PRP polega na pobraniu krwi obwodowej od pacjenta i jej wirowaniu skutkującym oddzieleniem elementów morfotycznych krwi (różniących się ciężarem).
Dzięki wykorzystaniu preparatu uzyskanego z krwi pacjenta, można uniknąć powikłań typowych dla terapii wykorzystujących preparaty “obce” dla organizmu – reakcji alergicznych oraz zakażeń.
Osocze bogatopłytkowe wykorzystuje się w ortopedii i medycynie sportowej, zwłaszcza w leczeniu chorych na tendinopatie – przewlekłe zespoły bólowe związane z przeciążeniem ścięgien (wykazano korzyści ze stosowania PRP w leczeniu zmian stawu kolanowego) .
Zauważmy, że z krwi obwodowej pozyskuje się nie tylko osocze bogatopłytkowe (PRP), ale też preparaty płytkowe z dużą zawartością fibryny (platelet-rich fibrin, PRF) wykorzystywane w chirurgii twarzowo-szczękowej oraz w leczeniu opornych owrzodzeń skóry.
Wskazania:
Przygotowanie do zabiegu:
Przebieg zabiegu:
Po zabiegu:
Przeciwskazania: