Bezdech nocny występuje w trakcie snu i objawia się spłyceniem, lub całkowitym zatrzymaniem oddechu na około 10 sekund. Może występować od kilku do nawet kilkudziesięciu razy w ciągu jednej nocy!
Odpowiedzialne za to jest zbyt duże rozluźnienie mięśni i ścian gardła, co blokuje swobodny przepływ powietrza. Najbardziej widocznym lub też słyszalnym objawem bezdechu sennego jest głośne chrapanie.
Objawy występujące w czasie bezdechu sennego dzielimy na dwa rodzaje. Te, z którymi mamy do czynienia w trakcie nocy i te, które możemy zaobserwować w ciągu dnia.
Bezdech senny powoduje zatrzymanie procesu wentylacji, doprowadzając do niedotlenienia całego organizmu.
Przewlekle utrzymujący się bezdech senny może też wiązać się z wystąpieniem schorzeń zagrażających życiu, takich jak:
Konsultacja specjalistyczna z wykonaniem badania poligrafii lub polisomnografii pomoże postawić diagnozę i określić stopień zaawansowania choroby.
Leczenie w przypadku potwierdzenia obturacyjnego bezdechu w czasie snu (OBS) jest złożone i polega na redukcji masy ciała u wszystkich otyłych pacjentów, konsultacji laryngologa zabiegowego celem oceny wskazań do zabiegu operacyjnego górnych dróg oddechowych i rozważenie zastosowania leczenia aparatem CPAP.
To bardzo skuteczna postać terapii przeznaczona dla pacjentów z najcieższą postacią OBS, z nasilonymi objawami lub u osób u których inne formy terapii okazały się nieskuteczne.
Najskuteczniejszą metodą leczenia obturacyjnego bezdechu sennego jest terapia CPAP.
Leczenie za pomocą aparatu polega na stosowaniu podczas snu specjalnego urządzenia, które składa się z pompy powietrznej oraz maski wspomagając oddech podczas snu. Zasada działania polega na generowaniu przez aparat dodatniego ciśnienia, co zapobiega zapadaniu się dróg oddechowych i przez to wystąpieniu bezdechu a także eliminuje spłycenie oddechu, któremu towarzyszy dźwięk chrapania.
Ten sposób leczenia obturacyjnego bezdechu sennego nie wymaga przyjmowania leków ani poddania się operacji. W wielu przypadkach korzyści ze stosowania aparatu CPAP są odczuwane natychmiast – często już podczas pierwszej nocy użytkowania.
Dzięki terapii CPAP pacjent pozbędzie się senności w ciągu dnia i zmniejszysz ryzyko pojawienia się chorób powiązanych, takich jak nadciśnienie tętnicze oraz choroby serca.
O wskazaniach do stosowania aparatu CPAP decyduje lekarz na podstawie stanu chorego oraz wyników badań dodatkowych.
Aparaty CPAP dla chorych ubezpieczonych są częściowo refundowane przez NFZ (90% kwoty 2100 zł tj. 1890 zł).
Refundacja jest możliwa na podstawie wniosku o dofinansowanie sprzętu wystawionego przez lekarza specjalistę po przeprowadzonej diagnostyce i zdiagnozowaniu bezdechu.